Pacjenci często pytają o bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest podanie toksyny botulinowej (Botoks, Azzalure) w okolice twarzy. Ma on na celu czasowe wyłączenie wybranych grup mięśniowych celem redukcji zmarszczek mimicznych.
Najczęstsze lokalizacje zmarszczek:
- lwia zmarszczka (między brwiami)
- zmarszczki poprzeczne czoła
- zmarszczki okolicy oczu (kurze łapki)
- zmarszczki nosa (królicze)
- zmarszczki palacza (nad górną wargą)
Zabiegi botoksem można wykonywać także w celu zmniejszenia ścisku żuchwy, którego następstwem jest Bruksizm, czyli ścieranie powierzchni zębów co prowadzi do ich nieodwracalnego uszkodzenia, zwiększonej podatności na próchnicę, a także zwiększonej wrażliwości na niektóre pokarmy i temperaturę. Bruksizm prowadzi także do zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych i bólów głowy.
Czy botoks jest toksyczny?
Wszystko zależy od stężenia. Preparaty stosowane w medycynie estetycznej są dopuszczone do stosowania przez lekarzy. Ponieważ jest to toksyna powinien być podawany wyłącznie przez profesjonalistów znających mechanizm jej działania, anatomię okolicy w którą ma być podany oraz możliwe powikłania. Pacjent powinien mieć pewność, że osoba, która go podaje posiada wiedzę medyczną.
Wobec tego, czy zabieg jest bezpieczny?
Jeżeli nie występują przeciwwskazania oraz lek jest podawany przez lekarza mający wiedzę z zakresu jego działania – uważam, że jak najbardziej. Bardzo rzadko odnotowuje się powikłania po zabiegu z użyciem botoksu – z zastrzeżeniem, że był on wykonany przez profesjonalistę.
Jakie mogą być powikłania po podaniu botoksu?
Jeżeli już takie wystąpią, co należy do rzadkości to zależy od okolicy podania. Najbardziej newralgiczną jest okolica oczu. Podanie jej zbyt nisko od brwi może skutkować jej opadnięciem. Prowadzi to do asymetrii twarzy, a ciężar brwi prowadzi do domykania powieki. To powikłanie ustępuje z czasem, jednak może trwać kilka tygodni. Jego wystąpienie często poprzedzone jest błędem w podaniu.
Podanie botoksu zbyt wysoko w okolicy powieki dolnej może wywołać kolejne powikłanie – odwinięcie powieki (ektropion). Może to prowadzić do wysychania powierzchni oka, erozji rogówki, a to już jest bardzo poważna sytuacja, gdyż może prowadzić do jej owrzodzenia. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu botoksu w okolicy powieki dolnej i tym bardziej przemawia za tym, iż zabieg powinien być wykonywany przez lekarza.